sobota, 17 stycznia 2015

GMINNY OŚRODEK KULTURY W ZAWIDZU
Opadł już powyborczy kurz. Poprzednia władza stawiała na sport (czego najlepszym przykładem jest ostatnia "inwestycja" w sercu Zawidza), niszcząc kulturę - rzeźbę, gminną historię i zabytki. Rozdając tytuły Honorowego Mieszkańca Gminy Zawidz jak się podobało. Nie wiem, czy któryś z mieszkańców jest w stanie wymienić wszystkich trzech laureatów. Zaczęło się dobrze - profesorowi Bartnickiemu ten tytuł się bezspornie należał, dwóch pozostałych przemilczę!!!
Uważano, że gdy w gminnym budżecie - w rubryce Kultura i dziedzictwo narodowe wpisze się małą kwotę na bibliotekę to wystarczy. Realnie działalność kulturalna spoczęła na barkach dwóch pań pracujących w bibliotece w Zawidzu. Biblioteka ta nigdy nigdy nie była za swoją działalność notowana w rankingu Rzeczpospolitej (wg rankingu Mochowo 312 biblioteka w Polsce) co najlepiej świadczy o jej skuteczności i tym samym nie mogła udźwignąć ciężaru ochrony dziedzictwa kulturalnego gminy Zawidz.
Można godzinami pisać i pastwić się o tym jak niszczono kulturę w Zawidzu, jak nie dbano o rocznice, lokalnych bohaterów, zabytki, lokalną tradycję - rzeźbę, gwarę, zwyczaje. Jak dwoje obecnie pracujących w Urzędzie Gminy w Zawidzu urzędników zbywało mnie z kulturalnymi projektami, jak pisali wykrętne maile, pisma na zasadzie: "o co ci chłopcze chodzi", "jakie kino", "jaka Agata Kulesza", "jaka monografia" "jaka rzeźba ludowa". To było i mam nadzieję czas "słusznie miniony" -18 listopada ten system upadł. Po 18 listopada nie czas na rozpamiętywanie, ale DZIAŁANIE.
W Zawidzu musi powstać GMINNY OŚRODEK KULTURY.
Budynek GOK w Szreńsku - działa od kilku lat
gm Strzegowo 4600, Zawidz 7000 mieszk.
Gminny Ośrodek Kultury w Zawidzu powinien składać się z dwóch działów: DOMU KULTURY i IZBY PAMIĘCI.

DOM KULTURY, zajmowałby się prowadzeniem zajęć, warsztatów w zależności od zainteresowania


mieszkańców (taneczne, muzyczne, wokalne, aż po literackie). Ponadto przygotowywałby obchody na terenie gminy świąt państwowych (11 XI, 3 V) i gminnych (Dni Gminy Zawidz, Dożynki, Dni Sołectw, Nadanie Honorowego Mieszkańca Gminy Zawidz, Przeglądy Orkiestr). Zająłby się też odtworzeniem zwyczajów, które były kultywowane w przeszłości przez mieszkańców Zawidza i okolic (rekonstrukcja stroju ludowego, dawnych potraw, gwary).

nowoczesny projekt budynku GOK Diwity
IZBA PAMIĘCI zajęłaby się ratowaniem  i odtwarzaniem dziedzictwa historyczno - kulturowego gminy Zawidz. Dbaniem o lokalne rocznice, kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach, ale także opieką nad zabytkami znajdującymi się na terenie gminy Zawidz. W głównym centrum powinno znaleźć się przywrócenie świetności Zawidzkiego Ośrodka Rzeźby Ludowej. W tym celu musi gromadzić pamiątki, zdjęcia dokumentujące najważniejszych twórców i ich dzieła. Głównym celem powinno być stworzenie w starym kościele w Zawidzu schronienia dla zawidzkiej rzeźby. Przykładem mogą być góralskie kościółki, eksponujące góralską rzeźbę sakralną. Czas ratować kościół w Zawidzu, Czas ratować Zawidzką Rzeźbę.
w lewym skrzydle Urzędu Gminy Rościszewo
 znajduję się Izba Pamięci F. Chopina
Działania GOK w Zawidzu, nie powinno ograniczać się do własnej działalności - powinno być wsparciem dla istniejącej Biblioteki w Zawidzu oraz organizacyjnym i lokalowym wsparciem dla STOWARZYSZEŃ działających na terenie gminy Zawidz.
- Bibliotece potrzebne jest wsparcie w organizowaniu spotkań autorskich, prowadzeniu kroniki gminnej, gromadzeniu książek, publikacji o wsiach i gminie Zawidz (tzw. półka regionalna), czy wznowienia wydawania czasopisma "Echo Zawidza" itp.
-w naszej gminie zaczynają pojawiać się stowarzyszenia, które świadczą o tym, że mieszkańcy chcą mieć wpływ na to co dzieję się w poszczególnych miejscowościach i gminie. Przykłady z innych gminy wskazują, że warto wskrzesić zapominane koła gospodyń wiejskich, które obecnie w całej Polsce działają z sukcesami - ratują dziedzictwo kulinarne, język, zwyczaje w małych gminach, w których działają. Naszej gminie bardzo potrzebne jest choć jedno takie koło. GOK byłby dla nich wsparciem.
Gminny Ośrodek Kultury w Zawidzu powinien być miejscem dla wszystkich mieszkańców. Dla młodzieży (warsztaty zainteresowań, kursy), dla mieszkańców w średnim wieku (kawiarnie gminne, sale bilardowe) i dojrzałych mieszkańców (klub seniora, Uniwersytet Trzeciego Wieku).
Największą bolączką Gminnych Ośrodków Kultury są finanse. Wiele Goków utrzymuję się nie tylko z dofinansowań Urzędu Gminy, ale pozyskują z sukcesem środki z Ministerstwa Kultury, czy od tzw. grup sponsorskich - lokalnych firm, instytucji oraz z wpływów z organizowanych imprez. Trzeba dać tylko szanse na jego powstanie. 
W Zawidzu musi powstać GMINNY OŚRODEK KULTURY. 
W wielu gminach, w których ciężko o spuściznę kulturową GOK działa. Zawidz, obok Koniakowa był wymieniany na liście miejsc, które LOT wskazywał jako wartych odwiedzenia przez obcokrajowców; Wincenty Krajewski był zestawiany w rankingach z Nikiforem. Dziś o Zawidzu nikt nie słyszy, bo zaniedbano naszą kulturę. Bez promocji nikt nie będzie mówić o zawidzkich rzeźbiarzach i naszej spuściźnie kulturowej, tak ważniej dla Mazowsza. 
Czas postawić na KULTURĘ - 20 lat zaniedbań czas naprawić. Czas uhonorować zawidzkich rzeźbiarzy, czas upamiętnić wielkie wydarzenia i wielkich bohaterów naszej gminy, czas na odrestaurowanie zabytków gminy Zawidz!!!
 CZAS NA ZMIANY W GMINIE ZAWIDZ