czwartek, 6 czerwca 2013

Gmina Zawidz nie ma herbu

herb Gminy Zawidz
Komisja Heraldyczna opiniująca przy Ministrze Administracji nigdy nie zaakceptowała i nie zaakceptuję obecnego herbu, którym posługuję się Gmina Zawidz. Dlaczego? Bo obecny herb Gminy Zawidz jest nie zgodny z zasadami: heraldyki, tradycji heraldycznej i miejscową tradycją historyczną. W takim przypadku Komisja Heraldyczna nigdy nie da pozytywnej opinii Ministrowi Administracji - tym samym wojewoda mazowiecki zawsze będzie uchylał uchwały Gminy Zawidz związane z herbem. http://prawo.rp.pl/artykul/965100.html
dobrze, że Urząd chwali się herbem,
 szkoda że nie prawidłowym
zdjęcie z galerii Urzędu Gminy Zawidz,
 herb element promocji
Prerogatywą Rady Gminy Zawidz jest możliwość przyjęcia uchwały nadającej herb. To, aby Gmina Zawidz posiadała swój herb było korzystną decyzją – herb ma służyć identyfikacji gminy, odróżnić ją od innych, ale jest także elementem promocyjnym. Problem polega na tym, że zawidzki herb jest nie zgodny z zasadami heraldyki, nie ma w nim elementów charakterystycznych dla lokalnej historii.






Herb Gminy Zawidz jest za bardzo przerysowany, posiada tym samym dużo błędów heraldycznych. To co charakteryzowało herby średniowieczne, (czyli wzorcowe dla współczesnych) to prostota, która nie występuje w obecnym herbie.
Błędy heraldyczne w herbie Gminy Zawidz:
1.      TARCZA - Pierwszym błędem jest sama tarcza, jest to wzorzec francuski nowożytny, zrywa to z zasadą polskich herbów, które zawsze były na tarczy późnogotyckiej, a później hiszpańskiej. Zaczerpnięcie zachodnich wzorców jest błędem, bo nie ma to nic wspólnego z polską tradycja heraldyczną.
2.      OBWOLUTA tarczy (złota) jest w heraldyce nie dopuszczalna.
3.      KŁOSY ZBOŻA nie występujące w żadnym z polskich herbów - są nie dopuszczalne.
4.    herb posiada za dużo, bo aż cztery FIGURY HERALDYCZNE w godle, co powoduje rozmycie charakterystycznego elementu – jednego symbolu.
5.     Sama GŁOWA ORŁA pochodzi z polskiego godła, co łamię heraldyczną zasadę. Herby ziemskie nie mogły posiadać państwowego orła, jedynymi wyjątkami był Kraków i małopolska, co wynikało ze stołecznego charakteru. Nawet jeśli nie jest to cały orzeł, a tylko sama głowa orła, kolorystycznie nawiązująca do polskiego godła, który także posiada złoty dziób. Sama głowa orła musi być dostojna - według zasad, a więc nie może być wychudzona. Głowa orła w herbie gminy posiada nieproporcjonalną szyje, co umniejsza powadze herbu.
6.  Kolejnym elementem jest KORONA - mogła istnieć tylko na polskim godle - nie ziemskim!  Odstępstwem był wyłącznie "półorzeł", a heraldyczna tzw. głowa orła nie mogła posiadać korony. 
7.     Co do UMIEJSCOWIENIA samego herbu, sugeruje że występuję podział niezaznaczony, głowa orła jest przesunięta w lewa heraldyczna, co powoduje chaos w estetyce herbu i nie znajduje potwierdzenia w klasycznych herbach.
8.     Orzeł nie może być PODOBNY do godła polskiego, musi być stylizowany na styl późnogotycki. Nasz herb łamię tą zasadę, głowa orła nie jest stylizowana na późnogotycką wizualizację, a jedynie co do formy przedstawienia zachowuje zasadę (profil i skierowanie głowy oraz ożywienie). Jeżeli herb miał być utożsamieniem z historią lokalną należało przedstawić głowę mazowieckiego, płockiego czarnego orła, uwidoczniona w nowożytnym herbie województwa płockiego, co nadałoby jej walor terytorialnej proweniencji – orzeł ten jest bez korony, co byłoby zgodne z zasadami heraldycznymi.
9.  Głowa płockiego orła umiejscowiona w centralnym części pola bez korony najlepiej nawiązywałby do najlepszych mazowieckich tradycji jednak sam pomysł umiejscowienia głowy ptaka w herbie gminy mazowieckiej jest - nie historyczny, nie występująca w żadnych innych mazowieckich herbach – jest to cecha charakterystyczna dla śląskich herbów, a nie mazowieckich.
10.  Herb posiada oprócz głowy orła także PODKOWĘ, która nie posiada charakterystycznych jak w wzorowanym Jastrzębcu wyglądu - kwadratów, nie możemy uznać za tłoczenia. Kolorystycznie nie jest odpowiednie wzorcowy (był srebrny), ale gdyby zawidzki herb był odwzorowany to srebrna podkowa pokryłaby srebrną głowę orła, co byłoby nie zgodne z kolejna zasada heraldyczną.
11.  Ogólnie w heraldyce zaleca się stosowanie jednej BARWY jednego metalu, tu ta zasada została złamana. Kolorowany na złoto skraj, przy całych innych figurach powoduje występowanie w całym wizerunku herbu wyglądu jak kolejne kontury nałożonej na właściwą tarcze inną tarcze, co jest niedopuszczalne.
12.  Zasadą heraldyczną jest idealne odwzorowanie figur zgodnie z ich średniowiecznym wyglądem, zasada ta jest łamana w herbie gminy, czego przykładem jest wizerunek podkowy.
13.  Kolejnym elementem jest zakaz widnienia napisów na polu i figurach heraldycznych – tak więc napis GMINA ZAWIDZ na podkowie jest niezgodny z zasadami heraldycznymi. Sam herb zastępuje nazwę gminy, jest jednoznaczny z nazwą. Mógł występować jako napis na wstążce umieszczanej pod herbem, ale nigdy w samym herbie.
Te 13 błędów w swojej opinii powieli Komisja Heraldyczna.Tym samym doprowadzi do negatywnej opinii. Idę o zakład z Panem Przewodniczącym Rady Gminy, że Komisja powieli moje zastrzeżenia co do zawidzkiego herbu. Trzeba jak najszybciej zmienić herb, aby móc skutecznie nie tylko promować Gminę, ale korzystać z niego (sztandary, foldery, pieczęcie). 
Powiat sierpecki ma szczególne umocowanie do tego, aby dbać o jakość heraldyczną herbów gmin sierpeckich, w końcu nie daleko Zawidza jest miejscowość Stara Wola (pow. sierpecki), w której urodził się Bartosz Paprocki, znany każdemu studentowi historii największy polski heraldyk, dzięki któremu do dnia dzisiejszego możemy odtworzyć większość polskich herbów szlacheckich. Stąd wstyd, że Zawidz, o którym Paprocki w pracy pisał Zawidz Wielki - ma herb nie szanujący zasad, które on opisał. Większy wstyd, bo do 2009 roku Komisją Heraldyczną kierował prof. dr hab. Stefan Kuczyński związany z Sierpcem, autor choćby "Pieczęcie i herb Sierpca".
sztandar Szkoły Podstawowej z Osieka
Ktoś zapyta czemu nie może istnieć błędny herb – przecież to tylko znak? Ten znak ma wymiar praktyczny, który jest obwarowany prawnie. W Gminie Zawidz nie może powstać, ani jeden sztandar z herbem Gminy Zawidz, ponieważ tak jak herb - sztandar jest unormowany prawnie i podlega opinii Komisji Heraldycznej. Komisja Heraldyczna nie zaakceptuję takiego sztandaru z błędnym herbem, a tym samym jeżeli takowy by powstał, wojewoda mazowiecki w trybie nadzoru nad uchwałami uchyli uchwałę Rady Gminy Zawidz. Błędny herb to brak sztandaru, pieczęci, czy promocji na autobusach, czy urzędach. Przytoczę dwa przykłady - pierwszy z naszego podwórka sztandar Szkoły Podstawowej z Osieka - nadany po 1998 roku, czyli nowelizacji ustawy o Sztandarach i mundurach, która obliguję do opiniowania sztandarów przez Komisję Heraldyczną. Sztandaru z Osieka nie poddano opinii - sztandar z herbem Gminy Zawidz nie otrzymał zgody Ministra, więc jest prawnie wadliwy. 
Drugi przykład projekty unijne - http://prawo.rp.pl/artykul/757931,252029-Herb-i-flaga-.html
Opinia Komisji Heraldycznej jest wiążąca dla organu gminy, a  w przypadku jej braku rada nie może podjąć uchwały o ustanowieniu symbolu – wyrok NSA z 25 maja 2006 r. „tylko pozytywna opinia ministra właściwego do spraw administracji publicznej wydana na podstawie stanowiska kompetentnego w tej dziedzinie organu, jakim jest Komisja Heraldyczna daję podstawę organowi stanowiącemu danej jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia uchwały o ustanowieniu herbu, flagi czy innych symboli” (czyli np. sztandaru).

herb Gminy Sierpc
Przykładem genialnego podejścia do heraldyki samorządowej jest Gmina Sierpc, z której powinniśmy brać przykład. Otrzymali pozytywną opinię Komisji Heraldycznej. Nie mogło być inaczej, w końcu zgłosili herb, który nie dość, że został stworzony zgodnie ze wszystkimi zasadami heraldycznymi to odwołuje się do lokalnej historii, stają się tym samym unikatowym i charakterystycznym tylko dla jednej gminy. Orzeł, podkowa, kłos może mieć każda gmina, jednak stempel sukienników sierpeckich z XVI wieku jest zarezerwowany dla jednej gminy. Jest unikatowy. Wielkie brawa dla władz Gminy Sierpc za profesjonalne podejście. 
Herb jest związany z ideą samorządności i promocji gminy. Ma łączyć wspólnotę mieszkańców, stać się rozpoznawalnym dla niej symbolem. Na taki zasługuję Gmina Zawidz.
W związku z błędami heraldycznymi herbu, Gmina nie będzie mogła posiadać jakiegokolwiek sztandaru, gdyż nie uzyska pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej, tym samym nie może w pełni korzystać z możliwości jakie daje posiadanie herbu (patrz problemy Gminy Kościerzyna http://www.koscierzyna.info/Artykul/2024 ). Tak się dzieję, gdy wszystko odbywa się bez efektywnych konsultacji społecznych. 
pieczęć sukienników sierpeckich
Herb ma być dziełem sztuki i wyrazem kultury historycznej o odpowiednich kształtach i proporcjach. Godło powinno być dobrze zakomponowane w tarczy, mieć siłę ekspresji. Należy właściwie dobrać figury, które mają nawiązywać do tradycji historycznej: genezy miejscowości. Herb to nie obrazek, ale symbol. Im prostszy, tym bardziej dostojny.

Panowie i Panie radne trzeba zmienić herb!