piątek, 7 czerwca 2013

Zawidz Kościelny nie istnieje.

Nie ma w Polsce takiej miejscowości – Zawidz Kościelny!

zdjęcie wykonane 6 czerwca 2013 r.
Jak nie ma – patrząc na tablice: uliczne, urzędowe, szkół, strony internetowe, czy mapy Google jest. Jeżeli ktoś mówi, że mieszka w "Zawidzu Kościelnym" dał się ogłupić tym, którzy sami nie wiedzieli co robili zamiatając tą sprawę pod dywan. Jeżeli ktoś po przeczytaniu tego wpisu nadal będzie wierzył, że żyje w Zawidzu Kościelnym, to znaczy, że nie potrafi czytać ze zrozumieniem i zaraził się od władzy gminnej ignorancją.

Historycznie

Zawidz pochodzi od pogańskiego, słowiańskiego imienia Zawid. Zawid to imię, które pochodzi od staropolskiego zawidzieć, czyli współczesnego zazdrościć, nienawidzić. Można znaleźć to jako odpowiednik czeskiego słowa zawiděti. Imię to znane już było w XII wieku, skąd pochodzą pierwsze pisemne wzmianki. Pierwsze odnotowane informacje o tym imieniu pochodzą z 1153 roku. Sam toponim - Zawid jest archetypem nazewniczym i świadczy to o tym, że miejscowość tak nazwana była poważnym grodem i posiada stare korzenie historyczne. Archeologiczne przykłady osadnictwa starożytnego na tym terenie potwierdzają starożytną etymologie tej nazwy.
Pierwsze wzmianki o istnieniu Zawidza, jako osady słowiańskiej z nazwą bazową Zawid pochodzą z 1388 r. – z łacińską pisownią Zaviclze ( później Zavidze, c l poprzez zespolenie przekształciły się w d, a z uwagi na średniowieczną łacińską pisownie na końcu nazwy występował dyftong ae – Zavidzae) tą datę należy uznać za oficjalną pierwszą pisemną wzmiankę istnienia historycznej osady. Kolejne wzmianki z nazwą wskazująca na rok 1408, gdzie Zawidz funkcjonuje jako ob Zawicz magno i ta nazwa funkcjonowała także przez cały okres XIV wieku, a także i XVI wieku, skoro heraldyk Bartosz Paprocki podaje rodzinę Zawidzkich jako pochodząca z Zawidza Wielkiego. Od samego początku Zawidz istniał jako Zawidz.
 Kolejną znaczącą wzmianka nazwową, w której występuje po raz pierwszy obecna nazwa była z 1578 roku Zawidz Ecclesiastica (Kościelny – jako określenie miejscowości, w której znajdował się obiekt sakralny), Żabowo oraz Parva (jako określenie Zawidza Małego) jako nazwa dla jednej własności, parafii - Zawidz, która złożona była z trzech miejscowości - części składowych. Jako aksjomat XIV wiecznej funkcjonowania już osady, co potwierdza istnienie jej także przed wzmianką, na co pozwalają wyłącznie datacja odkryć archeologicznych. Samo imię Zawid zanikło na terenie Mazowsza już w XV wieku, skutecznie stając się osobliwą nazwą miejscową.
Późniejsi mieszkańcy używali nazwy już istniejącej włości Zawida, do charakteryzowania się, traktując ją jako swoiste nazwisko, wskazujące ich pochodzenie, stąd średniowieczne łacińskie wpisy – de Zavide (z Zawidza). Ewolucja nazwy zmieniała się wraz z „utwardzeniem” języka, stąd w pierwotnej wersji istniała forma – Zaviclze, następnie – Zavidae, Zawicz, Zawidze (Zavidae) i w XVI  wieku ostatecznie ukształtowała się forma, która nie uległa zmianie Zawidz. Mieszkańcy Zawidza to zawidzanin i zawidzanka. A mówiąc o Zawidzu używamy przymiotnika zawidzki.
Zawidz dwa razy w swojej historii zmienił nazwę: pierwszy raz podczas okupacji, kiedy to otrzymał od nazistów nazwę Hermenau (1942-1943), a w latach przed IX 1941 i od V 1944 - I 1945 roku Zawidz Kościelny. Drugi raz w 1997 roku, gdy wybrani w wolnych wyborach radni uchwałą Rady Gminy zmienili nazwę na Zawidz Kościelny.
Sama nazwa Zawidz Kościelny w dokumentach występowała tylko w dokumentacji kościelnej i tylko w XVI wieku, kiedy to funkcjonowała nazwa parafii Zawidz, która składała się z majątków Żabowo, Zawidz Mały (Parva) i Zawidz Kościelny. Dla porównania Jeżewo w tych samych dokumentach wymieniane jest jak o Jeżewo Ecclesiastica (Kościelne), a jego ówczesna nazwa funkcjonująca to Jeżewo. Było to w terminologii kościelnej określenie miejscowości, w której topograficznie była siedziba kościoła - świątynia i spełniała tylko topograficzne zaznaczenie. Parafia zawsze nazywała się Zawidz, nigdy w pismach kościelnych (wizytacyjnych) nie wystąpiła parafia Zawidz Kościelny, jako określenie dla całej parafii. 
Historycznie od samego początku zawsze był to ZAWIDZ. Pochodzi od imienia pogańskiego - więc przymiotnik kościelny pasuję tak samo jak nazwa dla miejscowości - Belzebub Kościelny (oksymoron).

Skąd więc wzięła się nazwa Zawidz Kościelny?
 W Polsce nie ma innej miejscowości o tej samej nazwie. Jest wiele miejscowości, które nazwami się dublują np. Lipno, ale Zawidz jest jeden - po co było dodawać przymiotnik? No cóż... W 1999 roku opinia Komisji do Spraw Nazw Miejscowości i obiektów Fizjograficznych składających się z profesorów historii, geografii i językoznawców skupiła się na tych samych wnioskach co ja wyżej. Na podstawie tej opinii premier (bo tylko on to może zrobić) zmienił nazwę miejscowości z Zawidz Kościelny na Zawidz. Jednak władzę nie zdawały sobie sprawy z powagi tej decyzji, nadal używając określenia dla Zawidza - Zawidz Kościelny. Nastąpiło dalsze nie kontrolowane drukowanie tablic z nazwą "Zawidz Kościelny" - zaczął się chaos. W wielu miejscach zaczęły się pojawiać informacje "Zawidz Kościelny": artykuły prasowe, relacje i materiały promocyjne. W świadomości ludzi, którzy decydowali o lokalnym porządku prawnym nadal był Zawidz Kościelny. 
Chaos, który ma duże konsekwencje!
Nonszalancje widać w nazwie placówki pocztowej. Po zmianie, funkcjonowała placówka poczty w Zawidzu – nazwa placówki to <Zawidz Kościelny>, po nakazie zmiany nazwy przez premiera z Zawidz Kościelny na Zawidz „zapomniano” zmienić nazwę placówki poczty polskiej (tj. nie wystąpiono do Dyrektora Poczty Polskiej o ujednolicenie nazwy, do czego uprawniony jest tylko organ gminy Zawidz). Tego nie zrobiono – prawnie to się ładnie nazywa – „zaniechanie organu”. Placówka poczty została nadal <Zawidz Kościelny>. I tak w 2001 roku weszły nowe dowody osobiste z adresem Zawidz Kościelny. Zaczęto drukować tablice informacyjne itp. Głupota się rozkręciła. 
Z jak dużym chaosem mamy do czynienia niech świadczy przykład: miałem okazję napisać kilka lat temu pismo do Przewodniczącego Rady Gminy bo uważałem, że są pewne granice głupoty. Koło przystanku autobusowego pojawiła się tablica informacyjna GMINA ZAWIDZ KOŚCIELNY – już nie tylko za publiczne pieniądze drukują tablice z miejscowością Zawidz Kościelny, ale i Gminę zaczęli przemianowywać. Po piśmie pośpiesznie wymienili tablice. W tej gminie trzeba pokazać palcem, żeby ktoś zrobił coś co jest oczywiste, za co bierze się pieniądze. 

STAN PRAWNY
http://ksng.gugik.gov.pl/mapa_adm_zm_1999_12_30.php


  • 1999 roku - premier nakazuję zmianę nazwy i ją zmienia z urzędu na ZAWIDZ





http://ksng.gugik.gov.pl/pliki/gminy2013.pdf
  • dla najlepszego zobrazowania że miejscowość Zawidz Kościelny nie istnieje jest najnowszy z 2013 roku wykaz nazw gmin i siedzib gmin w Polsce. Siedzibą gminy jest miejscowość Zawidz. Bo siedzibą gminy jest miejscowość!!!


 Poziom ignorancji przekracza szczyty. Ci ludzie są odpowiedzialni za tą gminę. Za jej wizerunek, tradycję, ale przede wszystkim lokalny porządek prawny. Z tymi dokumentami się nie dyskutuję!!!
Gmina nazywa się ZAWIDZ, siedziba gminy i miejscowość nazywa się ZAWIDZ. 

Nie liczcie na uporządkowanie tego przez lokalnych urzędników, czy włodarzy. Ci ludzie nie wiedzą w jakiej miejscowości mają Urząd Gminy! Większej głupoty samorządowej nie można sobie wyobrazić? Podejrzewam, że i tak granica jest daleko posunięta w Gminie Zawidz. Jak można promować gminę posługując się nazwą miejscowości której nie ma!!!



Tak wygląda dyskusja na Wikpedii ludzi  redagujące wpisy na temat Zawidza:
"A to ciekawe bo dzisiaj tam byłam i tabliczka przy wjeździe jest "Zawidz Kościelny"
Ja nie znalazlem potwierdzenia tego ze Zawidz nie nazywa sie Zawidz Kościelny, strona Urzedu Gminy jest chyba najbardziej wiarygodna, ug.zawidz.pl Stanmar (dyskusja) 21:55, 10 cze 2011 (CEST)"
Nazwa wsi to Zawidz Koscielny, nigdzie nie ma informacji o tym by zmienil nazwe
Wlasciwa nazwa wsi to Zawidz Koscielny
Nie bylo zadnej zmiany nazwy miejscowosci)
Siedziba gminy to Zawidz Kościelny" - taki sam chaos i przeświadczenie panuję wśród mieszkańców - wielkie gratulacje dla władz gminnych!!!
Jeżeli ktoś się zastanawia czemu nic w tej kwestii nie jest robione? Czemu nikt nie walczy z tym chaosem? Czemu nie porządkuję się tablic miejscowości, folderów czy map? No cóż sprawa jest oczywista - władza nie napisze do Dyrekcji Poczty Polskiej! Dlaczego? - bo zmiana wiąże się z wymianą dokumentów od dowodów osobistych po dowody rejestracyjne na księgach hipotecznych kończąc. Na to był czas od 1999 do 2001 roku. A władza nie przyzna się do błędu!!! Błędu, który kosztowałby dużo... i dotyczyłby by bezpośrednio każdego wyborcy! Dlatego lepiej trwać w takim chaosie - bez kosztów.
Z faktami się nie dyskutuję.
Drodzy mieszkańcy ! Mieszkacie w miejscowości, która według prawa nazywa się ZAWIDZ. Nie dajcie się ogłupiać.