piątek, 14 czerwca 2013

Zawidz.

Lubie dyskutować o sprawach ważnych dla lokalnej społeczności. Bo Zawidz jest dla mnie ważny. Stąd cieszy mnie podjęcie dysputy na temat ostatniego wpisu. Właśnie do tego został stworzony ten blog. 
Chce uporządkować pewną kwestie - stan prawny, czyli coś co obowiązuję w takich sprawach.
Miejscowość, w której znajduję się siedziba Gminy Zawidz to Zawidz. Na zajęciach z prawa konstytucyjnego prof. Marek Chmaj mnie jako młodego adepta prawa uczył, że jest coś takiego jak hierarchia aktów prawnych, o czym "nie prawnik" interpretując przepisy nie wie. Wynika z niej, że ustawy i rozporządzenia są wyżej w hierarchii, a tym samym wiążące - niż dajmy na to (ukazywane w dyspucie) wykazy nawet ministra. 
Podstawa prawna
1.  art. 4.1.3 Ustawy o samorządzie gminnym - Rozporządzenie Rady Ministrów  "ustala i zmienia nazwy gmin oraz siedziby ich władz" -    tylko RADA MINISTRÓW! - tj. żaden minister administracji, żaden dyrektor generalny GUS nie ma takich uprawnień.
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z 1999 wskazuję jasno zmianę z Zawidz Kościelny na Zawidz. Jest to jedyna zmiana do 2013! Nie wydano rozporządzenia przez organ uprawniony do tego (Rada Ministrów) zmieniając Zawidz na Zawidz Kościelny - co potwierdza wykaz nazw gmin i ich siedzib z 2013, gdzie Gmina nazywa się Zawidz, a siedziba Zawidz.
W Gminie Zawidz są likwidowane miejscowości - znikają wsie ze względu na to, że się wyludniają i Rada Gminy Zawidz ma takie uprawnienia, aby: łączyć, dzielić, znosić, nazywać miejscowości na terenie swojej gminy - z tych szerokich kompetencji  prawo wyłączona tylko dwie rzeczy - ingerowanie w zmiany: nazwy gminy i miejscowości, w których znajduję się siedziba gminy - to należy do wyłącznych kompetencji Rady Ministrów!!! Nie dyrektora GUS, ministra, czy kogokolwiek - tylko Rady Ministrów.
Reasumując - podstawowa rzecz, której uczy się studentów pierwszego roku prawa - najważniejsza jest hierarchia aktów prawnych [jeżeli w konstytucji byłby przepis mówiący, że zmienia się siedzibę Gminy Zawidz z Zawidz Kościelny na Zawidz - a w rozporządzeniu wydanym przez ministra administracji było by napisane, że siedzibą Gminy Zawidz jest Zawidz Kościelny, to wiążące dla organów państwa jest przepis konstytucji- prościej tego wyjaśnić nie mogę]
Zgodzę się z tym, że miejscowość, w której mieści się siedziba Urząd Gminy Zawidz jest Zawidz Kościelny pod jednym warunkiem -jeżeli ktoś podważy mi tą podstawę prawną. Wskaże przepis uprawnionego organu do nadania nazw siedzib gminy oraz dokument potwierdzający taką zmianę!
Urzędy nazywają Zawidz - Zawidz Kościelny. Czyli -Pilnuj swojego ogródka!
W Polsce jest ponad 4 tysiące wsi - nie dziwi mnie, że "urzędy centralne" nie są wstanie zapanować nad tym "nieujednoliceniem" i "nie wnikają" w to za bardzo - posługując się np. kodem pocztowym, który nie został zmieniony 09-226 Zawidz Kościelny - przyjmując jako nazwę miejscowości. Sam jestem w stanie wskazać kilkadziesiąt przykładów na to, jak według różnych urzędów od sąsiednich gmin, przez powiat sierpecki, Urząd Marszałkowski Zawidz nazywany jest Zawidz Kościelny - mam przyjąć to za oczywistość. Bo tak urzędnik napisał? Urzędnik, który nie ma wykształcenia prawniczego i nie jest RADĄ MINISTRÓW! Dla przykładu: dla niektórych Gmina Zawidz nazywa się <Gmina Zawidz Kościelny> http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=103946 . Mam przyjąć, że gmina nazywa się Zawidz Kościelny?
Podstawa prawna - tylko ona jest istotna i wiążąca, to na jej podstawie możemy dochodzić swoich praw przed sądem, a wszystkie urzędy w Polsce działają na podstawie prawa i w jego granicach.
Podstawa prawna w tej sprawie jest jedna!
Całą ta sprawę należy porównać do nazwiska - jedyną władną stroną, która może wnioskować o zmianę nazwiska jest osoba je posiadająca. Jeżeli urzędy, szkoły, czy GUS zacznie posługiwać się moim nazwiskiem przekształcają je, przekręcać, pisać JENDŻEJAK - wszyscy zaczęli by mówić, że nazywam się JENDŻEJAK . Mam winić urzędy i GUS za to, że nie dbają o poprawne sprawdzenie jak się nazywam.,  że  posługują się moim nie prawidłowym nazwiskiem. To ja jestem odpowiedzialny za to, żeby dokumenty były drukowane z moim prawidłowym nazwiskiem - stąd znane powiedzenie "niech Pan sprawdzi, czy dane się zgadzają"! Tak samo jest z Gminą! Nikt nie będzie troszczył się o naszą nazwę, jeżeli my się o nią nie troszczymy.
Najprostszym przykładem jest moje pismo do Rady Gminy Zawidz. Gdyby Zawidz nazywał się Zawidz Kościelny - Urząd Gminy nie wymieniłby po moim piśmie tablicy informacyjnej przy przystanku. Dlaczego Urząd Gminy Zawidz to zrobił?
Chce pokazać dwa przykłady:
Pierwszy
tablica drogowa od strony Raciąża
Pobliską do Zawidza - Gminę Siemiątkowo.
2003 -  miejscowość nazywała się Siemiątkowo Koziebrodzkie
             placówka pocztowa Siemiątkowo Koziebrodzkie
2004  w tym samym trybie co do Zawidza Rada Ministrów decyduję, że zmienia nazwę z Siemiątkowo Koziebrodzkie na  Siemiątkowo http://ksng.gugik.gov.pl/mapa_adm_zm_2004_01_01.php 
placówka pocztowa - Siemiątkowo (rozporządzenie Rady Ministrów zmieniło tylko siedzibę, a pocztę UJEDNOLICONO - nie rozporządzeniem)
(to była jedyna podstawa prawna nie ukazał się żaden inny dokument - na tej podstawie dokonywano późniejszych zmian)
tablica od strony Koziebród
na wszystkich 4 tablicach w miejscowości
(ponieważ są one jeszcze sprzed 2004 roku)
 zaklejono (żeby je przystosować do nowej nazwy)
 literę "K." - Koziebrodzkie
I co się dzieje... Gmina Siemiątkowo zaczyna się troszczyć o swoje "nazwisko":
- zaklejane są tablice drogowe (Urząd Gminy zwraca się do powiatu - jeżeli jest to droga powiatowa, lub sam - jeżeli jest to droga gminna zakleja) żeby mieszkańcy, przejezdni nie mylili się w nazewnictwie. Strona internetowa informuję o zmianie - stosowny wpis jest na BIPie, budynki głównych instytucji zaczynają posługiwać się nowymi tablicami. Sekretarz Urzędu Gminy Siemiątkowo zapewniał mnie, że przywiązywali do tego dużą uwagę: "informowali kogo się dało: pisali do Urzędu Marszałkowskiego, ZUS, KRUS itp." W Urzędzie mają przygotowane sprostowania, które udostępniają jeżeli mieszkańcy mają problemy z urzędami, że inaczej miejscowość się nazywała przed 2004 rokiem, a teraz inaczej. SAMI porządkowali rozporządzenie RADY MINISTRÓW! 
I teraz kluczowe! Przed 2004 rokiem urząd pocztowy nazywał się Siemiątkowo Koziebrodzkie i jak poinformował sekretarz gminy, urząd pocztowy zmienił nazwę w 2004 roku na Siemiątkowo!!! Kod pozostał ten sam, nazwa placówki się zmieniła - UJEDNOLICIŁA z nazwą jaka została nadana w rozporządzeniu!!! Miejscowość i poczta tak samo się nazywają!

 Bo władzę małej Gminy Siemiątkowo uważały, że stan prawny powinien przełożyć się na stan faktyczny. To przekłada się na mieszkańców - na ich firmy, które posługują się prawną nazwą miejscowości. Nie ma chaosu! Jak powiedział sekretarz Gminy Siemiątkowo "wszędzie pisaliśmy o zmianie, żeby ludziom się żyło lepiej i był porządek"
 
prawidłowe tabliczki  -urząd gminy +nazwa 
W Siemiątkowie po działaniach władz nie ma ani jednej tabliczki ze starą nazwą - jest jedna nazwa SIEMIĄTKOWO. A w Zawidzu no cóż... ile urzędów tyle nazw!


raz - "w"Zawidzu
dwa: zarządu gminy już nie ma
trzy - czy zna ktoś inny publiczny urząd
na którym widnieje  tabliczka partyjna?








Tak na marginesie - coś o tabliczkach  urzędu gminy <Urząd Gminy w Zawidzu Kościelnym> - strona urzędu,  a na budynku <Urząd Gminy w Zawidzu>. Warto żeby ktoś z UG zapoznał się z tym - 
3 tysięczna gmina Siemiątkowo potrafi stosować się do przepisów rozporządzenia. 7 tysięczna Zawidz - no cóż!
drugi
- niech mi ktoś powie, że Urząd Gminy Zawidz wie w jakiej miejscowości ma Urząd Gminy.
nazwa miejscowości raz Zawidz raz Zawidz Kościelny.
kod pocztowy 09-226 Zawidz, a prawidłowy jest 09-226 Zawidz Kościelny - bo go po rozporządzeniu nie ujednolicono!
W Zawidzu (jak to w porównaniu do Siemiątkowa) wygląda - tablice drogowe sobie 2;2 remis, Urząd Gminy swoje - Zawidz, szkoły - Zawidz Kościelny, GS - Zawidz, Bank - Zawidz Kościelny, itd. Kluczowe było zdanie sekretarza Gminy Siemiątkowo, który powiedział, że ludzie nie mieszkający w naszej Gminie sądzili, że są dwie miejscowości - dlatego trzeba było pisać sprostowania z wyjaśnieniami. Jak widać na bocznym piśmie ktoś kto nie jest z Zawidza doszedłby do wniosku, że są dwie miejscowości Zawidz i Zawidz Kościelny. No cóż może przez Zawidz przechodzi ciekawa linia podziału tylko patrząc po tabliczkach na urzędach  bankach - dziwie dzieli miejscowość.
kilka kroków, a już inna miejscowość?
w Zawidzu jest wiele taki przypadków
-bank, GS, szkoła
Dyskusja związana z nazwą przekonała mnie, że czas włączyć drogę administracyjną, aby wymusić pewne działania i ustalić kto ma rację. W Siemiątkowie mieszkańcy nie musieli zmuszać urzędników, którzy biorą za to pieniądze żeby zatroszczyli się o stosowanie prawidłowych nazw - no cóż tu trzeba.
Mi nie chodzi o mówienie ten jest winy, ten to zrobił - tylko o to żeby w tej gminie było normalnie. Czas to wreszcie uporządkować, żeby wszyscy poznali nazwę i uporządkować nazwę placówki pocztowej - bo ona wprowadza całe zamieszanie. Bo chodzi o skuteczną promocję gminy, miejscowości. Mam prawo jako mieszkaniec tej gminy wymagać od urzędu, aby troszczył się o sprawy ważne - nazwa miejscowości jest taką sprawą
Patrząc na te tablice można powiedzieć: "to w jakiej miejscowości mieszkasz zależny od której strony do niej wjeżdżasz". 

od strony Płocka
najstarsza - od strony Raciąża









najmłodsza tablica - od strony Sierpca

od strony Bieżunia